2024. október 12., szombat

Szeged Móra

 Móra Ferenc Múzeum

Szeged

2024. október 12.


Október 12-én Szegedre látogattam, ekkor néztem meg a Móra Ferenc Múzeum állandó kiállításait és a Munkácsy-kiállítást. 

A múzeum épülete 1896-ban készült el, a neoklasszicista épületet akkor még Közművelődési Palotának nevezték, hiszen ekkor még része volt a mai Somogyi-könyvtár is, amely 1984-ben költözött át mai helyére, a Dóm térre. De a két intézmény hivatalosan már 1950-ben különvált, a múzeum azóta viseli Móra Ferenc nevét, aki 1917-től 1934-ben bekövetkezett haláláig igazgatta az intézményt. 2020-ra készült el a legutóbbi felújítás, az épület külső-belső megújítása mellett kialakították a két tetőkilátót, új bejáratot nyitottak a várba és néhány új állandó kiállítást is berendeztek.

A Móra Ferenc Múzeum legnagyobb felújítása az 1955-ös bővítés óta. Teljes homlokzat- és tetőfelújítás, az ablakok és az épület visszakapta eredeti színét. A bejárati csarnok, lépcsőház, folyosók, kupolacsarnok felújítása az eredeti színek visszaállításával. A kupola üveglapjainak felújítása. Két új állandó kiállítás kialakítása a Móra Ferenc Múzeumban: Folyónk és földje (természettudományi kiállítás), Móra Rengeteg (kiállítás a természetszerető Móra Ferencről). A tetőn két tetőkilátó kialakítása, a padlástérben kamarakiállítás a múzeum történetéről. A Vár és Kőtár felújítása is ekkor történik meg. A Vár épülete előtti terület rendezése, burkolása, új bejárat kialakítása. Az épületben új állandó kiállítás Szeged és a vár történetéről „Utazz a múltba!” címmel. Akadálymentes bejárat kialakítása, a kőtár bővítése, téliesítése, a várkert rendezése, felújítása, vendéglátóipari egység kialakítása.

A múzeum gazdag régészeti, természettudományi, néprajzi, képzőművészeti, numizmatikai és történeti gyűjteménnyel rendelkezik, több mint 1,2 millió nyilvántartott műtárgya van.

Először körbejártam a szépen felújított épületet, nagyon impozáns látványt nyújtott a Belvárosi hídról az épület és előtte a szépen gondozott park a szökőkúttal. A múzeum mögötti parkban megtaláltam az eszperantó emlékkövet, (aminek a meglátogatása és lefényképezése az egyik célja volt a mai kirándulásomnak), majd nem sokkal 10 után bementem a múzeumba.

Szerencsére érvényes volt a pedagógus-igazolványom, csak a 900 forintos szervízdíjat kellett kifizetnem (ruhatár, mosdó stb. használatáért), valamint vettem egy külön jegyet a kilátóba (!) is 700 forintért. Sajnos a vármúzeumba nem tudtam bemenni, egy esküvő miatt zárva volt, és mint később kiderült, az állandó kiállítások jó részét sem lehetett megnézni.

    Móra Ferenc park

    Móra Ferenc Múzeum


    A múzeum épülete északról

    Szökőkút 


    Tömörkény István szobra



    Először a Munkácsy-kiállítást néztem meg, amelynek az alapját a magyar származású műgyűjtő, Pákh Imre gyűjteménye alkotja. A Munkácsy, a festőzseni című kiállítás február 2-ig látható, több mint 80 eredeti alkotást mutatnak be, köztük az Ásító inast. A festő teljes munkásságát bemutatták, szalonképeket, tájképeket és portrékat is. 
    A kiállítás elején néhány látványos tablón mutatták be a festő életének legfontosabb állomásait.











    Ezután 3-4 nagyobb teremben megnézhettük az alkotásokat, köztük az 1869-ben készült Ásító inas-t is, vagy az Országházban található Honfoglalás című monumentális festmény szín- és szénvázlatát. (A festmény elkészítésének történetéről egy videófilmet is megnézhettünk.






















































    A következő teremben egy érdekes, interaktív gyerekfoglalkoztató teret láttam, ahol izgalmas feladatokat lehetett elvégezni a színekkel és formákkal kapcsolatban, önarcképet és portrét lehetett festeni és különböző feladványokat megfejteni.























    A mosolygós fénykép

    A következő teremben egy különleges kiállítást láthattam, egy projekt keretében megbízták a mesterséges intelligenciát, hogy különböző korszakok vagy konkrét festők stílusjegyeinek felhasználásával alkossa meg újra az Ásító inas-t. Nagyon izgalmas volt végigkövetni a művészettörténeti korszakokat egyazon téma alapján.














































    Ezután felmentem az emeletre, (a lépcsőházban egy újabb másolat a Honfoglalás-ról), megnéztem a kupola alatt kialakított házasságkötő termet, amelyet gyönyörű üvegablakok világítottak meg, és amelynek térre nyíló ablakaiból kitekintve egyenesen a dóm ikertornyaira látni. Az emeleti folyosóról nyílik az egykori könyvtár ajtaja is, amelynek történetét tablók mesélik el.

    Lépcsőház








    A bambergi lovasszobor másolata


    Házasságkötő terem

    Kilátás a térre és a dómra

    Szemben a Honfoglalás részlete



    Kupola

    Könyvtár




    Ezután megnéztem a Móra Rengeteg című különleges hangulatú, interaktív kiállításra, amely a természetszerető Móra Ferencet mutatja be.



































    Miután kitaláltam a +rengetegből", megnéztem a múzeum néprajzi tárlatát, ahol különböző, a városra vagy a környékére jellemző foglalkozásokat mutatták be.



















































































    A néprajzi kiállítás után felmentem a kilátóba, sajnos a beígért kettő helyett csak az egyik működött, de onnan is klassz volt a kilátás a Tiszára és a dómra. A tetőtérben néhány tabló bemutatta a múzeum történetét, és elhelyeztek itt néhány óriási térképet is a városról. A legjobban az a videófilm tetszett, amely Szegedet ábrázolta az árvíz előtti időkből.

    Újra a kupola alatt


    Lépcső a kilátóba


    Szeged az árvíz előtt ... 

    .. és után




    A múzeum története






    Feljáró a bal oldali tetőkilátóba










    Lejárat csapóajtóval

    Meredek létra

    Feljáró a jobb oldali tetőkilátóra

    Lefelé a lépcsőházban



    Szökőkút

    Források: 


    Szeged Karikó

     Karikó Katalin útja a Nobel-díjig és tovább SZTE TIK Szeged 2024. november 5. 2024 novemberében jártam a 12B osztállyal Szegeden a TIK-ben,...